Gázkészülék
Doktor
Gázkonvektor szerelés
A hideg őszi időjárás beálltával egyre többen szánják el magukat gázkonvektoruk karbantartására és ellenőrzésére. Azt azonban kevesen tudják mivel is jár mindez, valamint mennyibe is kerül. A legtöbb szakember, amikor egy átlagos karbantartásra érkezik találni fog valamilyen jellegű hibát a konvektoron. Ez természetesen több pénzbe kerül, nem ritkán az anyagköltség sem elhanyagolható plusz kiadás.
Cikkünk elején sebesen leszögeznénk valamit azon olvasóink előtt, akik még nem tapasztaltak problémát gázkonvektorukkal. A gázkonvektor karbantartása jó, ha legalább évente kétszer megtörténik, de legalább is évente egyszer minimum szükség van rá ahhoz, hogy kiderüljön, hogy az adott konvektor megfelelően működik-e. Természetesen lehetséges, hogy hibákat talál a karbantartást végző szakember, de nem ez az általános célja a kiérkező szerelőnek.
Honnan tudjuk, hogy probléma van?
Kétféle módon tudhatjuk meg, milyen jellegű probléma van. Az egyik kifejezetten működés közbeni zavar. Azt tapasztalhatjuk, hogy a konvektor nem fűt olyan intenzitással, mint azelőtt és ezt kísérheti kisebb gázszag is. Ekkor érdemes leállítani a konvektor működését és elzárni a gázt egészen addig, amíg a gázszerelő meg nem érkezik. A másik ilyen eset a szénmonoxid szint növekedése. Ennek tükrében érdemes szénmonoxid mérő műszert szerelni a szobáinkba, mely egy kritikus (ám nem életveszélyes szintnél) jelzi a gyilkos gáz jelenlétét. Ekkor azonnal hagyjuk el a szobát és amint tudjuk hívjuk a gázszerelőt.
A kimeneti kör karbantartása az égéstermék elvezetésének feladatát teljesíti, mely többek között arról szól, hogy a széndioxidot és szénmonoxidot kivezeti a lakótérből. A legtöbb esetben a házat elhagyva ez a színtelen szagtalan gáz, mivel a levegőnél könnyebb és melegebb ezért felfelé emelkedik és a ház külső vonalán közlekedve visszaszívódhat a kéményen, mely szénmonoxid szivárgáshoz vezethet. A gázkonvektor karbantartás során tehát javasolt dolog ezt a külső kört is ellenőrizni.
Gyakori jele a szénmonoxid szivárgásnak, hogy az adott helyiségben többen erős fejfájásra panaszkodnak, ami látszólag nem akar szűnni. Ebben az esetben amennyiben még van időnk, nyissuk ki az ablakot, majd azonnal hagyjuk el a szobát, amíg végzetes következménye nincs a szivárgásnak. A szénmonoxid ráadásul rossz légkeringetés esetén, vagy rossz helyre telepített páraelszívó berendezés mellett kívülről is visszajöhet az otthonunkba.
Miért nem javasolt gázkonvektor szerelés szaktudás nélkül?
Nos, kétségtelenül sokan döntenek úgy, hogy gázkonvektoruk javításába fognak, hiszen úgy gondolják minden a legnagyobb rendben lesz, biztosan értenek hozzá, azonban utólag mindig kiderül, hogy a hozzápiszkálások nem segítettek túl sokat. A legbölcsebb döntés bármilyen diszfunkció tapasztalása esetén, ha felvesszük a kapcsolatot egy rutinos gázszerelővel, aki gázkonvektor javítása és karbantartása területén jártas, és bízzuk a feladatot az ő tapasztalt kezeire.
Lépjen velünk kapcsolatba!
Parapetes gázkazán a konvektor helyére
A fűtéskorszerűsítés jegyében zajló konvektorcserének nem feltétlenül kell kizárólag a radiátorokkal működő cirkó fűtést jelentenie. Választhatja a minikazános megoldást is, amikor a konvektor helyére kerül a falra a minikazán, a radiátorok pedig az Ön által választott helyekre.
A parapetes gázkazánok előnye a kimagaslóan hatékony működésfok, és a viszonylag egyszerű kezelhetőség. A cirkóhoz képest sokkal egyszerűbb a felépítése, így a szerelése és karbantartása is.
A parapetes minikazánok fűtési hatékonysága 70%-os, ami kiemelkedő. Akár egy 70 m² alapterületű lakást is képesek egyedül ellátni, mivel több radiátor is csatlakozhat rá. Tekintve, hogy nem egyetlen helyiséget képes csak felfűteni máris hasznosabb, mint a konvektorok. Ezen felül előnyük, hogy a régi konvektorokkal szemben kisebb helyet foglalnak, általában esztétikusabb, megtervezett design külsővel rendelkeznek, amit nem kell eldugni a lakás egy sötét sarkában – akár a napaliba is kerülhet, pont a régi konvektor helyére a falra, ezzel is
helyet szabadítva fel a helyiségben. Plusz érv a parapetes minikazán mellett, hogy szintén nincs szükség hosszadalmas engedélyeztetési és tervezési procedúrára, beüzemelés után azonnal használható, a felelősséget és a lejelentést pedig a munkát elvégző szakember teszi meg az illetékes hatóság felé.